Kategoriler

Hep şahit olduğum ve cevabını çoğu kişinin sadece gözlemlerine dayanarak böğürürcesine “Suraaaa” demesi ile bilmeyen arkadaşlara kendimi açıklamaya mecbur hissettiğim geyiktir şu savaşçı mı sura mı geyiği.

Tabi burdaki suradan kasıt karabüyü sura, savaşçıdan kasıt bedensel savaşçıdır. PvP serverlerde karabüyülerin avantajı adından da anlaşılabileceği gibi skillerinin büyülü saldırı olarak gelmesi ki bu sadece 3 sınıfa özgüdür. Yani suranın skillerini kılıç savunması ile şamanın skillerini de yelpaze ve çan savunması ile azaltamayız.
Bu noktadan doğan karabüyü suranın birinci avantajı; ona karşı yapılabilecek en yüksek savunmadır. Büyü savunması maksimum %15 kask, %15 bilezik ve %20 zırhta olur fakat kılıç savunması %15 zırh, %15 kolye, %15 küpe ve %15 ayakkabıda olmak üzere kalkanlarla beraber en yüksek sura savunmamız %70, savaşçı savunmamız ise %80’dir. Bu %10luk fark karabüyü suranın birinci avantajıdır.

Gelelim ikinci avantaja. “Yaşam Enerjisi” ve “Çeviklik” statüleri bedenselimizin kılıç ile vurduğu hasarı azaltır ve karabüyü sura tarafından mutlaka 90 yapılır fakat büyülü savunması değeri “Zeka” statüsünden arttırılır fakat hiçbir bedensel zekasını 90 yapmaz. İkinci ve büyük bir avantaj buydu karabüyümüz için.

Fakat hemen karar vermeyin. Statüler suralardan yana olabilir fakat efsunlar savaşçıdan yana. Bu oyundaki en adaletsiz efsun olan “Delici Vuruş” bedenselin biricik silahıdır. Ama çoğu bedensel silahına delici getirmektense kritik vuruş efsunu ekliyor aynı şekilde taşı da. Evet metin keserken kritik daha iyi olabilir fakat karabüyüyü yenmek isteyen bir bedensel için kritikten çok delici vuruş gereklidir.

İşte bir savaşçı ve sura karşılaşması:
Savaşçı : Bedensel
Sura : Karabüyü
Seviye : +98
İtemler : En iyisinden +9
Efsun : 15 savunma ve yarıinsan, 3-4k hp, 12 statü
Efsunları : En güzelinden

Bu düellonun sonucunu 3-4 şey değiştirebilir.

1. Zehirleme (Savaşçı)
Düellonun başında gelecek bir zehirleme bizim vurduğumuz zararlara ek olarak suramıza eziyet edecektir.
2. Sersemletme (Savaşçı)
Şüphesiz doğru zamanda gelen sersemletme düellonun gidişatını değiştirir. Örneğin karanlık küre atarken suranın sersemlemesi düellonun sonucunu doğrudan etkiler.
3. Delici Vuruş Faktörü (Savaşçı)
Bir bedenselin sahip olacağı en yüksek delici vuruş miktarı %85’tir! Evet kendi seviyenizdeki bir suraya düz vuruşla 1k belki daha az vururken delici vuruş ile 3k’lara çok rahat yükselirsiniz ve bunu kritik vuruş yapamaz. %20 kolye, %15 silah, %15 silahtaki taş, %15 bilezik ve her serverde bulunan delici isabet nesnesi (%20) ile %85 delici vuruş sanşı ile sadece düz vuruşlar ile surayı yenmek mümkün olabilir.
4. Kritik Vuruş (Sura)
Fakat tabi suranın skillerine gelen kritikler göz ardı edilmemelidir. Karanlık küreye gelen bir kritik vsnin tahmininizden çok daha kısa sürmesine neden olabilir.

Bütün bunlara ek olarak savaşçılar daha iyi kasarlar, boss, slot, metin keserek suralardan daha çabuk item yaparlar. İtemleri satıcıda ve kasması kolay olan serverlerde suralar erken güçlenir fakat kasmalı ve zor itemli serverlerde suralar fazla tutunamazlar ve kendilerine bir savaşçı açıp o çarla item ve para kasarlar.

İşte Böyle, sizde yorumlarınız ile düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Birbirlerine Göre Güçlü Karakterler başlıklı makalemizde Arama, bedensel savaşçı güçlü karakter midir ve efsun dizmi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorumlar

 1. Haluk dedi ki:

  Zeka ne işe yarar ?

  Zeka skilerinizin gücünü ve özelliklerini artırır şamanda zekasız biri %50 crit verirken skile full zekalı biri %75 crit verir okcu ninjama skill bastım zehirli ok kritle ok savlı birine 7k aşşasaı girmiyor

 2. çağlar dedi ki:

  kardeşim bu bütün karakterlerin gücü aynımı ws atarken

  • doğukan truva dedi ki:

   Ben iyileştirmeci oynuyorum bence en iyisi o dandik itemlerle bile full savlı savaşçıları kesebiliyorum kimse şaman sav yapmıyor :)

 3. Emre dedi ki:

  Full bloke ve yansıtma yapmış bir suraya delici işe yaramaz zehirleme surada da olucaktır elbet.Tek çözüm sersemletmedir, ama tabiki şans.

 4. zAmAzOm dedi ki:

  YHA EN İYİ SURA

 5. zAmAzOm dedi ki:

  BEN SURAYIM KARŞIMDA EN İYİ SAV BİLE DURAMIOR

 6. ZAFER dedi ki:

  s.a kardeşim zeka savaşcıda büyü savunmasını baya bir arttırıyor sence bedensel savaşcıda statüyü sırf büyü savunması için çeviklik yerine zekaya vermek doğru olurmu ?

  • metin2sozluk dedi ki:

   Bu kısmı okuyan diğer arkadaşlar da bu konuda fikirlerini sunabilir. Doğru mu yanlış mı bilemem ama bence kesinlikle bir fayda sağlanamayacaktır. Çeviklikten kaybedilen saldırı yeteneği sadece karabüyü ve şamanlara karşı işe yarayacak zekaya aktarılıyor.

   Bu durumda kısa sürede rakibini öldürerek sağlam bir karakter sayılan bedensel savaşçı, bambaşka bir karaktere bürünüyor ama 90 zekanın vereceği etki onu yine de yenilmez yapamaz. Çünkü dövüşü kazanmak için rakibini de öldürmek zorundadır. Eğer 1-2k az hasar almasına neden olursa daha fazlasını verememeye neden olacaktır diye düşünüyorum.

  • KiNqOsTuN dedi ki:

   Hayir doğru olmaz tabiki full zeka yerine savsciya full güc daha avantajli

 7. En güçlü dedi ki:

  Benim sorum şu peki ninja mı savaşçı mı daha güçlüdür

 8. ismail dedi ki:

  yaw kardeşim sura hep daiman daha şyşdr bunu söyliyeyim

 9. Sergei dedi ki:

  delicileri yanlış yazmışınız +4 taş zaten yüzde 8 verir silahada 10 delici gelir. birde delici kritik engeli rüzgar şimşek savunmasınıda göz önünde bulundurun yine sura gelip olur :D

 10. adsız dedi ki:

  Ben 105 lwl surayım büyülü silah 105 lwl savaşçı bende kral sura zırhı var onda siyah çelik bende büyülü aldım ws attık ben aldım parmak darbesi porfect ken isterse kral zırhı olsun 40k vuruyor.

Yazıya Yorum Yazın

Not: Yazdığınız yorumlar bizim için gerçekten çok değerli. Yazdığınız yorumlarla bu yazıya katkıda bulunabilir ve aklınıza takılan konularda soru sorabilirsiniz.Son Yazılan Yazılar