Kategoriler

Hep şahit olduğum ve cevabını çoğu kişinin sadece gözlemlerine dayanarak böğürürcesine “Suraaaa” demesi ile bilmeyen arkadaşlara kendimi açıklamaya mecbur hissettiğim geyiktir şu savaşçı mı sura mı geyiği.

Tabi burdaki suradan kasıt karabüyü sura, savaşçıdan kasıt bedensel savaşçıdır. PvP serverlerde karabüyülerin avantajı adından da anlaşılabileceği gibi skillerinin büyülü saldırı olarak gelmesi ki bu sadece 3 sınıfa özgüdür. Yani suranın skillerini kılıç savunması ile şamanın skillerini de yelpaze ve çan savunması ile azaltamayız.
Bu noktadan doğan karabüyü suranın birinci avantajı; ona karşı yapılabilecek en yüksek savunmadır. Büyü savunması maksimum %15 kask, %15 bilezik ve %20 zırhta olur fakat kılıç savunması %15 zırh, %15 kolye, %15 küpe ve %15 ayakkabıda olmak üzere kalkanlarla beraber en yüksek sura savunmamız %70, savaşçı savunmamız ise %80’dir. Bu %10luk fark karabüyü suranın birinci avantajıdır.

Gelelim ikinci avantaja. “Yaşam Enerjisi” ve “Çeviklik” statüleri bedenselimizin kılıç ile vurduğu hasarı azaltır ve karabüyü sura tarafından mutlaka 90 yapılır fakat büyülü savunması değeri “Zeka” statüsünden arttırılır fakat hiçbir bedensel zekasını 90 yapmaz. İkinci ve büyük bir avantaj buydu karabüyümüz için.

Fakat hemen karar vermeyin. Statüler suralardan yana olabilir fakat efsunlar savaşçıdan yana. Bu oyundaki en adaletsiz efsun olan “Delici Vuruş” bedenselin biricik silahıdır. Ama çoğu bedensel silahına delici getirmektense kritik vuruş efsunu ekliyor aynı şekilde taşı da. Evet metin keserken kritik daha iyi olabilir fakat karabüyüyü yenmek isteyen bir bedensel için kritikten çok delici vuruş gereklidir.

İşte bir savaşçı ve sura karşılaşması:
Savaşçı : Bedensel
Sura : Karabüyü
Seviye : +98
İtemler : En iyisinden +9
Efsun : 15 savunma ve yarıinsan, 3-4k hp, 12 statü
Efsunları : En güzelinden

Bu düellonun sonucunu 3-4 şey değiştirebilir.

1. Zehirleme (Savaşçı)
Düellonun başında gelecek bir zehirleme bizim vurduğumuz zararlara ek olarak suramıza eziyet edecektir.
2. Sersemletme (Savaşçı)
Şüphesiz doğru zamanda gelen sersemletme düellonun gidişatını değiştirir. Örneğin karanlık küre atarken suranın sersemlemesi düellonun sonucunu doğrudan etkiler.
3. Delici Vuruş Faktörü (Savaşçı)
Bir bedenselin sahip olacağı en yüksek delici vuruş miktarı %85’tir! Evet kendi seviyenizdeki bir suraya düz vuruşla 1k belki daha az vururken delici vuruş ile 3k’lara çok rahat yükselirsiniz ve bunu kritik vuruş yapamaz. %20 kolye, %15 silah, %15 silahtaki taş, %15 bilezik ve her serverde bulunan delici isabet nesnesi (%20) ile %85 delici vuruş sanşı ile sadece düz vuruşlar ile surayı yenmek mümkün olabilir.
4. Kritik Vuruş (Sura)
Fakat tabi suranın skillerine gelen kritikler göz ardı edilmemelidir. Karanlık küreye gelen bir kritik vsnin tahmininizden çok daha kısa sürmesine neden olabilir.

Bütün bunlara ek olarak savaşçılar daha iyi kasarlar, boss, slot, metin keserek suralardan daha çabuk item yaparlar. İtemleri satıcıda ve kasması kolay olan serverlerde suralar erken güçlenir fakat kasmalı ve zor itemli serverlerde suralar fazla tutunamazlar ve kendilerine bir savaşçı açıp o çarla item ve para kasarlar.

İşte Böyle, sizde yorumlarınız ile düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Birbirlerine Göre Güçlü Karakterler başlıklı makalemizde Arama, bedensel savaşçı güçlü karakter midir ve efsun dizmi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorumlar

 1. Onur dedi ki:

  Ben bedensel savaşçıyım alamadığım iki karakter var karabüyü sura ve büyülü silah sura bütün itemler 1-1 ama benim attığım kişiler beni alıyor ama bi başka bedensel savaşçı onu alıyor cennetin gözü kolye yerine beyaz altın kolyeyi bile tercih ettim ama yok yine yok admin detaylı bir cevap verirsen sevinirim

  Öncelikle herkese Selamun Aleyküm kolay gelsin.Soracağım sorulara cevap detaylı cevap verirseniz ne mutlu bana.Ben bedensel savaşçıyım bütün itemler 1-1 olmasına rağmen şimşek ve rüzgar dayanıklıları olmasına rağmen karabüyü surayı ve büyülü silah surayı alamıyorum ama diğerlerinin hepsini alıyorum.(ABARTMIYORUM) ama benim yattığım karabüyü surayı bedensel 1 tane arkadaş alıyordu bakıyoru ikimizinde karakteri kullanımı aynı.cennetin gözü kolyeyi kullandım yok.beyaz altın kolyeyi kullandım(güç +4)yok alaamıyorum bence onları almanın bir yolu var 50 ort.yarı-güç-delici zehir ile yoksa yatmıyorlar.

  –Bu yorum metin2sozluk tarafından düzenlenmiştir.

  • metin2sozluk dedi ki:

   Ard arda iki tane yorum yolladığınız için bunları birleştirdim.

   Aslında bakarsak yanıta da fazla ihtiyaç duyan yorumlar değil, suraların 1e1 dövüşlerde her iki eğitimiyle de güçlü olduğu yadsınamaz bir gerçek. Özellikle karabüyülerin savunma becerisi (karanlık koruma) oyunun en adaletsiz derecede güçlü becerilerinden birisi.

   Bu savunma becerisi ve inanılmaz güçlü saldırı becerilerine sahip olması, karabüyülerin en kısa sürede öldürülmesini gerekli kılıyor. Yani bir karabüyü yenmek için yapmamız gereken daha çok en kısa sürede -ikinci defa karanlık küre atmasına fırsat verneden- rakibi alt etmek yoluna yönelmektir. Bu bağlamda size önerebileceğim şeyler efsunlarda ve diğer yardımcı nesnelerde saldırı yönümüzü arttıracak yollara başvurmanız ki bu konuda çalışmalar yapmışsınız. Dediğiniz gibi çok yüksek ortalamalı ve yarıinsan efsunu da olan bir zehir kılıcı elimizi oldukça güçlendirecek faktörlerden.

   Geç cevap için kusura bakmayın.

 2. kralsura dedi ki:

  herkese sa arkadaslar bu yorumlr gercekten cok dogru ama benım buyulu sılah bı suram var 4-5 kısılık savaslarda olsun lonca veya bayrak savaslrında olsun hep ayakta kalıo ıtem ve becerı farkı
  kule savasları yapıoz mesela hades serverınde
  nınja savascı ne arsan ıstemedıgın kadar var ama sura bambaska bı car gercekten yenılmez bı car 1e 10 dalıolar yınede arlarından cıkmayı basarıo

 3. mehmet dedi ki:

  SA arkadaşlar … ben kısa konuşacağım. ben bu oyunu çok uzun süredir oynuyorum vede sunu keşfettim eğer hangi karakteri ii oynuyorsanız sizin için en ii si odur.. hani burda savaşçı sura karşılaştırması var ama ben bir şey sölüyorum kendi açımdan bunu keşfettim
  herkes bir silaha karakter taşı basarken 3 karakter basar sura savaşçı ninja …oyunumuz 4 karakter den oluşmakta eğer oynamasını biliyorsanız şamanı tavsiye ederim
  hiç kümsenin şamana karşı ne savunması var nede saldırısı var
  olsada çok nadirdir savunmasız birini yatırmak elbette kolay olacaktır :)

 4. Görkem dedi ki:

  Onur oyundaki tüm özellikleri (şebnem,topaç vs.) şeyleri kullanıyor musun ? Onlar çok etkili oluyor da

 5. Atakan dedi ki:

  ben kısa bişey sölicem nie acaba herkes sura güçlü diyo ben görüyorum şamanla suranın wssini kazanan hep şaman oluyo neden acaba.Sölermisiniz???????????????

  • arda dedi ki:

   bakın arkadaslar her karakter kendıne gore ozeldır o guclu bu guclu olayı yok savunmasını ıı yaparsan yatmassın ama genellıkle saman savunması yapan yok ben her karakter ıcın ayrı ıtemler ypaıyorum 4tane kolye 4 ayakkabı 4 sılah fılan bu sıtede neyın ne yapılması yazıyor senın tek yapman gereken ws atcagın adama gore ıtemın savunman olması ben her karakterle sw 1.sıyım ama genellıkle nınja okcuyum :) insallah yorum faydalı olmusdur

 6. Kadir dedi ki:

  Arkadaşlar her zaman söylüyorum.
  Metın 2 nankör bir oyundur bazen küçük gördüğünüz.
  1 krıtık veya bir delı vs tamamen değiştire bilir.
  Çoğu kışıye bakıyorum sv ayakabılar giyiyor.
  Sunu unutmayın savaşçıyada canınız 10 k da olsa 25 k lık cana sahip.
  Bir oyuncuyu yatıra bilirsini ve bunun örneği videolarda çoktur.
  Savaşçının tek bıır efsunu vardır.
  Becerı-Yarı Güç çeviklik sersemletme krıtık.
  Kılıç sv bıcak sv olmazsada olur beyler zaten deidğim gibi
  yaparsanız adam size vuramaz bile özellikle sersemletmeye özen gösterın. ve becerı bunları uygularsanız yatmasınız kılıç sv getırıcem dıye kıçınızı yırtmayın berkı turkde 35 40 lw kurtarır ama pvp hiç bir halta yaramıyor sevgilerle.
  ar

 7. furkan dedi ki:

  ben surayım kasılmaya giderken büyülü silah açayıyorum ws lerde kara büyü sura nın itemi zor fakat savaşçıdan kat kat iyi savaşçı sersem atıyor ama karanlık koruma var ve ben kritik attıgımd bir savasçıya 13k dan assagı gelmiyor savaşçı savunması dizerseniz savaşçının sizi yatırma sansı %30 a düser

 8. Yunus dedi ki:

  yav birader bilmiyorsun %20 lük büyü şebnemi var mong suyu var oda %10 verir %100 savunma bilmeden konusma istersen

 9. Mustafa dedi ki:

  en güçlü karakter diye birşey yoktur arkadaşlar. Youtube den DeathBell videolarına bakın manasda adam 55 lvl ninja 75-90 lvl adamları yatırıyor 3 tane P yapmış o ayrı ama efsun çok büyük bi faktör ve stratejinize göre efsun verin yani ws ye düz vuruşlamı yoksa skillemi başlıyacağınız çok önemli bunlara göre efsun verin

 10. Seville dedi ki:

  Merhaba benim bi sorum olacak.bende onur arkadaşım gibi herkesi alıyorum hatta karabüyüyü bile almaktayım bedenselle.Fakat büyülü silah büyü çözme atınca 3k felan atıyorum.bu yüzden kalkanıma zeka mı çeviklik mi getirsem diye kafa yordum.sizce zeka bedenselde işe yyarar mı? Çeviklikten ne farkı vardır?

  • metin2sozluk dedi ki:

   Zekanın bu durumda bir espirisi yok. Zeka sadece büyü savunmanızı bir miktar arttıracaktır. Ancak ne büyülü silahın mutlak hasarını ne de büyü çözme oranını düşürmeyecektir.

   Zeka ile çevikliği temel farkı zeka hiçbir savaşçı becerisinde karşı bir artışa neden olmazken; çeviklik hava kılıcı ve öfke dışındaki becerilerde bir miktar hasar atışına neden olacaktır.

Yazıya Yorum Yazın

Not: Yazdığınız yorumlar bizim için gerçekten çok değerli. Yazdığınız yorumlarla bu yazıya katkıda bulunabilir ve aklınıza takılan konularda soru sorabilirsiniz.Son Yazılan Yazılar