Kategoriler

Hep şahit olduğum ve cevabını çoğu kişinin sadece gözlemlerine dayanarak böğürürcesine “Suraaaa” demesi ile bilmeyen arkadaşlara kendimi açıklamaya mecbur hissettiğim geyiktir şu savaşçı mı sura mı geyiği.

Tabi burdaki suradan kasıt karabüyü sura, savaşçıdan kasıt bedensel savaşçıdır. PvP serverlerde karabüyülerin avantajı adından da anlaşılabileceği gibi skillerinin büyülü saldırı olarak gelmesi ki bu sadece 3 sınıfa özgüdür. Yani suranın skillerini kılıç savunması ile şamanın skillerini de yelpaze ve çan savunması ile azaltamayız.
Bu noktadan doğan karabüyü suranın birinci avantajı; ona karşı yapılabilecek en yüksek savunmadır. Büyü savunması maksimum %15 kask, %15 bilezik ve %20 zırhta olur fakat kılıç savunması %15 zırh, %15 kolye, %15 küpe ve %15 ayakkabıda olmak üzere kalkanlarla beraber en yüksek sura savunmamız %70, savaşçı savunmamız ise %80’dir. Bu %10luk fark karabüyü suranın birinci avantajıdır.

Gelelim ikinci avantaja. “Yaşam Enerjisi” ve “Çeviklik” statüleri bedenselimizin kılıç ile vurduğu hasarı azaltır ve karabüyü sura tarafından mutlaka 90 yapılır fakat büyülü savunması değeri “Zeka” statüsünden arttırılır fakat hiçbir bedensel zekasını 90 yapmaz. İkinci ve büyük bir avantaj buydu karabüyümüz için.

Fakat hemen karar vermeyin. Statüler suralardan yana olabilir fakat efsunlar savaşçıdan yana. Bu oyundaki en adaletsiz efsun olan “Delici Vuruş” bedenselin biricik silahıdır. Ama çoğu bedensel silahına delici getirmektense kritik vuruş efsunu ekliyor aynı şekilde taşı da. Evet metin keserken kritik daha iyi olabilir fakat karabüyüyü yenmek isteyen bir bedensel için kritikten çok delici vuruş gereklidir.

İşte bir savaşçı ve sura karşılaşması:
Savaşçı : Bedensel
Sura : Karabüyü
Seviye : +98
İtemler : En iyisinden +9
Efsun : 15 savunma ve yarıinsan, 3-4k hp, 12 statü
Efsunları : En güzelinden

Bu düellonun sonucunu 3-4 şey değiştirebilir.

1. Zehirleme (Savaşçı)
Düellonun başında gelecek bir zehirleme bizim vurduğumuz zararlara ek olarak suramıza eziyet edecektir.
2. Sersemletme (Savaşçı)
Şüphesiz doğru zamanda gelen sersemletme düellonun gidişatını değiştirir. Örneğin karanlık küre atarken suranın sersemlemesi düellonun sonucunu doğrudan etkiler.
3. Delici Vuruş Faktörü (Savaşçı)
Bir bedenselin sahip olacağı en yüksek delici vuruş miktarı %85’tir! Evet kendi seviyenizdeki bir suraya düz vuruşla 1k belki daha az vururken delici vuruş ile 3k’lara çok rahat yükselirsiniz ve bunu kritik vuruş yapamaz. %20 kolye, %15 silah, %15 silahtaki taş, %15 bilezik ve her serverde bulunan delici isabet nesnesi (%20) ile %85 delici vuruş sanşı ile sadece düz vuruşlar ile surayı yenmek mümkün olabilir.
4. Kritik Vuruş (Sura)
Fakat tabi suranın skillerine gelen kritikler göz ardı edilmemelidir. Karanlık küreye gelen bir kritik vsnin tahmininizden çok daha kısa sürmesine neden olabilir.

Bütün bunlara ek olarak savaşçılar daha iyi kasarlar, boss, slot, metin keserek suralardan daha çabuk item yaparlar. İtemleri satıcıda ve kasması kolay olan serverlerde suralar erken güçlenir fakat kasmalı ve zor itemli serverlerde suralar fazla tutunamazlar ve kendilerine bir savaşçı açıp o çarla item ve para kasarlar.

İşte Böyle, sizde yorumlarınız ile düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Birbirlerine Göre Güçlü Karakterler başlıklı makalemizde Arama, bedensel savaşçı güçlü karakter midir ve efsun dizmi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorumlar

 1. furkan dedi ki:

  Teşekkürler.

 2. MLKTR dedi ki:

  Olayı genel olarak ele almak istiyorum.Zihinsel ve Büyülü Silaha Girmemişsiniz.Eğer büyülü silaha girersek savaşçı ve sura olayını sura galibiyeti şeklinde kapatabiliriz.Girmek istemezseniz Karabüyü Suralar her açıdan dezavantajda.Artık çoğu serverde şebnem var ve değerleri görünmekte. 20 Şebnem 20 Zırh Kask Bilezik Zeka [SP] ve HP Statüsünün verdiği büyü savunması suraları etkisiz hale getirir.Ama düz vuruşuda kullanan Bir Karabüyüde rakibinin sektirmesine izin vermezse avantajlı konuma geçebilir.Kaska getireceği zehir efsunuda düz vuruşunda gelirse avantaj elde edebilir.

 3. isimsiz dedi ki:

  Bence sura daha iyi neden zaten sura kara buyu oldumu iş bitti kimse ondan hayır almaz zaten koruma ve ateş hayaleti faktörude çok etkılıyo bence sura

 4. isimsiz dedi ki:

  bence hangi karakter olursa olsun nasıl item yaparsan ona balı bir sura 5 kişiyi birden yatırabilir sağlam itemn varsa bir savaşçıda sağlam iitemn varsa 5 kişiyi yatırabilir yani hepsi iteme dayalı

 5. burak dedi ki:

  eğer kara büyü sura savaşçı bedenselin düz vuruşuna karşılık vererek düz vuruş vurursa savaşçı vuruş yapamaz ve kara büyü suranın canı full olarak ws biter

  oyunda efsun kadar karakter kullanımınında önemi vardır kullanımıda öğrenin

 6. ceyhun dedi ki:

  Bence Buraya Savascı Suradan Kotu-iyi olabilir fakat bı konuda yanılıyorsunuz eger sura(büyülü silah) vs sura(karabuyu) vs atarsa buyulu sılahın kazanma ıhtımalı cok yuksektır burda karabuyunun avantjı ve dez jajantajı vardır eger byul usılah cozme p ıse korunması gıder parmak darbesı 6 7 k rahat atşe hayaletı max 4k vuru ama buyulu sılah keskınlıkten dolayı gene duz vuruşlarda can doldurur savascı ıse dedıgınız gıbı delıcıve buyu savunması dızerse rahatlıkla surayı alabilezegini dusunuyorum.

 7. Yasin dedi ki:

  Herkez Diyecektirki Büyülü keskin surada Kritik cok gelir Büylü keskin suralar daha iydir. Falan filan ama Siz Bir büyülü keskinlik ile 8k atıyorsanız Surada ateş hayaleti 4K atıyosa ise
  siz Skilinizi atmayı bitirnceye kadar sahten 2-3 Kere ateş Değiyor size ve karabüyüler Daha iyidir :) Kim ne derse desin Bilip bilmden konuşmayınız.

 8. Samet dedi ki:

  4-5 senedir bu oyunun içindeyim türkte oynadım 3 adet 99 çar oynadım
  eğer full büyü savunması takarsanız birde şebnem basarsanız sura nın en fazla vuracağı 3,5 k dır bedensel de ise delici vuruş ve zehirleme çok önemli bide 3k civarı kılıç çevirme atmanız lazım o zaman kesebilirsiniz birde sura yı sürüklemek çok önemli ama sura kolay yatan bi çar deil fakat bir bıçakçı 800 bıçak çevirme atarak kesebiliyor çok şahit oldum 800 bıçak çevirmeyle karabüyü sura kesen :)) ama en iyisi oynayabildiğiniz çardır.

  • :):( dedi ki:

   kardeş ninjalar komboyu oynamayı bilen suraya atamaz o çarları da boşa oynamışsın karşıdaki sura saf demi hep böle düşünüyosnz 3.5 kritikle 7 girer ateş var kaskta zehirleme olsa bi de oynamayı bilse tmm

 9. gökhan dedi ki:

  bence savaşçı daha mantıklı teke tek sura savaşçı ws de neden derseniz adama bir sersem geldimi suraya suranın işi bitiyor ama şöyle bir sorun var adam büyü çözme atarsa zihinselsen birde işin bitti demek gibi birşey oluyor:)

 10. Samet dedi ki:

  Arkadaşlar Bu Yapıdaki Diğer Oyunlarda Da Olduğu Gibi Karakter Anti Karakter Olayı Metin2 De Çok Yüksektir Bol Delici Büyü Sav. Saldırı Hızı Ve Zehirleme Olan Atağa Yatkın Ninja Bıcakçı Ve Savaşçı Bedensel Karabüyü Suranın Anti Karakterleridir.Fakat 1.5 Senelik TR 3 Senelik Pvp Deneyimlerime Dayanarak Diyer Karakterlerin Karabüyü Suranın Karşısında Şansı Yok Denecek Kadar Az Hatta Sura’nın Bloklama Kritik Ve Kılıç Veya Bıçak Efsunları Yüksekse Bedenselin Ve Bıcakçının Kazanma Şansıda Çok Azdır.

  • metin2sozluk dedi ki:

   Yorumunuza katılıyorum. Her karakterin karşısında zorlandığı karakterlerin olduğu ve karabüyülerin 1e1 dövüşteki rahatlıkları su götürmez bir gerçeklik, buna karşı çıkmak oldukça zor. Hele ki şaman kullanmayı seven ben için ayarımda efsunlu bir karabüyüyü yenmenin zorluğunu bildiğim için hayır her karakter her karakter karşısında eşittir diyemiyorum.

1 2 3 5
Yazıya Yorum Yazın

Not: Yazdığınız yorumlar bizim için gerçekten çok değerli. Yazdığınız yorumlarla bu yazıya katkıda bulunabilir ve aklınıza takılan konularda soru sorabilirsiniz.Son Yazılan Yazılar