Kategoriler

Hep şahit olduğum ve cevabını çoğu kişinin sadece gözlemlerine dayanarak böğürürcesine “Suraaaa” demesi ile bilmeyen arkadaşlara kendimi açıklamaya mecbur hissettiğim geyiktir şu savaşçı mı sura mı geyiği.

Tabi burdaki suradan kasıt karabüyü sura, savaşçıdan kasıt bedensel savaşçıdır. PvP serverlerde karabüyülerin avantajı adından da anlaşılabileceği gibi skillerinin büyülü saldırı olarak gelmesi ki bu sadece 3 sınıfa özgüdür. Yani suranın skillerini kılıç savunması ile şamanın skillerini de yelpaze ve çan savunması ile azaltamayız.
Bu noktadan doğan karabüyü suranın birinci avantajı; ona karşı yapılabilecek en yüksek savunmadır. Büyü savunması maksimum %15 kask, %15 bilezik ve %20 zırhta olur fakat kılıç savunması %15 zırh, %15 kolye, %15 küpe ve %15 ayakkabıda olmak üzere kalkanlarla beraber en yüksek sura savunmamız %70, savaşçı savunmamız ise %80’dir. Bu %10luk fark karabüyü suranın birinci avantajıdır.

Gelelim ikinci avantaja. “Yaşam Enerjisi” ve “Çeviklik” statüleri bedenselimizin kılıç ile vurduğu hasarı azaltır ve karabüyü sura tarafından mutlaka 90 yapılır fakat büyülü savunması değeri “Zeka” statüsünden arttırılır fakat hiçbir bedensel zekasını 90 yapmaz. İkinci ve büyük bir avantaj buydu karabüyümüz için.

Fakat hemen karar vermeyin. Statüler suralardan yana olabilir fakat efsunlar savaşçıdan yana. Bu oyundaki en adaletsiz efsun olan “Delici Vuruş” bedenselin biricik silahıdır. Ama çoğu bedensel silahına delici getirmektense kritik vuruş efsunu ekliyor aynı şekilde taşı da. Evet metin keserken kritik daha iyi olabilir fakat karabüyüyü yenmek isteyen bir bedensel için kritikten çok delici vuruş gereklidir.

İşte bir savaşçı ve sura karşılaşması:
Savaşçı : Bedensel
Sura : Karabüyü
Seviye : +98
İtemler : En iyisinden +9
Efsun : 15 savunma ve yarıinsan, 3-4k hp, 12 statü
Efsunları : En güzelinden

Bu düellonun sonucunu 3-4 şey değiştirebilir.

1. Zehirleme (Savaşçı)
Düellonun başında gelecek bir zehirleme bizim vurduğumuz zararlara ek olarak suramıza eziyet edecektir.
2. Sersemletme (Savaşçı)
Şüphesiz doğru zamanda gelen sersemletme düellonun gidişatını değiştirir. Örneğin karanlık küre atarken suranın sersemlemesi düellonun sonucunu doğrudan etkiler.
3. Delici Vuruş Faktörü (Savaşçı)
Bir bedenselin sahip olacağı en yüksek delici vuruş miktarı %85’tir! Evet kendi seviyenizdeki bir suraya düz vuruşla 1k belki daha az vururken delici vuruş ile 3k’lara çok rahat yükselirsiniz ve bunu kritik vuruş yapamaz. %20 kolye, %15 silah, %15 silahtaki taş, %15 bilezik ve her serverde bulunan delici isabet nesnesi (%20) ile %85 delici vuruş sanşı ile sadece düz vuruşlar ile surayı yenmek mümkün olabilir.
4. Kritik Vuruş (Sura)
Fakat tabi suranın skillerine gelen kritikler göz ardı edilmemelidir. Karanlık küreye gelen bir kritik vsnin tahmininizden çok daha kısa sürmesine neden olabilir.

Bütün bunlara ek olarak savaşçılar daha iyi kasarlar, boss, slot, metin keserek suralardan daha çabuk item yaparlar. İtemleri satıcıda ve kasması kolay olan serverlerde suralar erken güçlenir fakat kasmalı ve zor itemli serverlerde suralar fazla tutunamazlar ve kendilerine bir savaşçı açıp o çarla item ve para kasarlar.

İşte Böyle, sizde yorumlarınız ile düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Birbirlerine Göre Güçlü Karakterler başlıklı makalemizde Arama, bedensel savaşçı güçlü karakter midir ve efsun dizmi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorumlar

 1. lTRlaNaFaRTa dedi ki:

  Kardeşlerim Savaşçı her daim suradan üstündür neden. Bildiğiniz üzere biyolog gorevleri var eğer p hava kılıclı savaşçınız varsa biyologtan ful savunma alırsanız gb ci savaşçının gb sınıde almış olursunuz. suraya karşı hem savunma hemde saldırı değeriyle karşı çıkarsınız. Kılıcınızda yarı ve delici olursa birde krıtık getırırseniz sura diye birşey kalmaz ortada

  • kaan dedi ki:

   bide büyülü silah düşün +550 büyülü str savunması imkansuz büyülüden +250 defans + %38 yansıtma ve %38 ıskalama şansı 3p bi büyülü hayal et 10k vuruyosun 4k sana yansıyo delici kritik nerdeyse atamaz hale geldin ıskadan adam sana porkiyle birlikte düz 3k vuruyo daha 3 aktif skilden biri olan çözme var düşünsene çözme yedin hava söndü ? sura düz eder içinden geçer

 2. şahin dedi ki:

  Öncelikle merhabalar. Benim sorum şu. Kritikle delici aynı anda düz vuruşa etki eder mi? Yani mesela bir yaratığa delici vuruşla vurabileceğimiz damage 2500 diyelim. kritik gelirse bu 5000 olur mu ? (Azrail gibi savunması sağlam boss’lar için söylüyorum)

 3. Can dedi ki:

  Sadece şunu söyleyeyim vs lik bir serverda kara büyü suranın zorlanacağı tek şey gene kendisidir.İster yakıncı ninja ister savaşçı bedensel zihinsel farketmez zorlanmadan rahatlıkla alır

 4. arda dedi ki:

  savaşcı

 5. Ramiz dedi ki:

  Büyülü kılıç ikisinide alır konu kilit :D

 6. Görkem dedi ki:

  ARkadaşlar savaşçı diyorsunuz ama özellikle pwp lerde en çok savaşçı savuması yapılıyor su an oynadıgım serverde 97 lv olama ramen full betalı adamlar bile alamıyorlar yani korumanız p ise delici falan bahane kara büyücü sura şahane

 7. darbeci998 dedi ki:

  Dostum tamamen yanlış en usttekı yazı çümkü karabüyü surada kılıçla vuruyor :) yani kılıç savunmasıda karabüyünün saldırılarını etkiliyor buda savaşçının +sı olduğunu gösterir.

 8. Maegwyn dedi ki:

  oynamayı bilen karabüyüyü oynamayı bilen savaşçı olsun hiç bir karakter yatıramaz

 9. YORUMCU1 dedi ki:

  lan olum gidin savaşcı zihinsel kasın

  BÜYÜLÜ SİLAHDIM VE AYNI ZAMANDA DA 34 LVDİM 22 LVLİK BEDENSEL SAVAŞCILAR BENİ SKİLL YAĞMURUNA TUTUP GAYET KOLAY BİR ŞEKİLDE YERE SERİP ÖLDÜRDÜ
  HEM OYUN SAVAŞCIYA ÖZEL . ÖBÜRLERİ PİYON DENİLEBİLİR :)

1 3 4 5
Yazıya Yorum Yazın

Not: Yazdığınız yorumlar bizim için gerçekten çok değerli. Yazdığınız yorumlarla bu yazıya katkıda bulunabilir ve aklınıza takılan konularda soru sorabilirsiniz.Son Yazılan Yazılar