Kategoriler

Metin2 oyununda wslerde (vs olarak yada teketek savaş olarak da bilinir.) en güçlü ve en iyi karakterin hangisi olduğuna göz atacağız. Metin2 oyunu yapısı bakımından dört karakter sınıfının eşit kurgulandığı bir oyundur. Bu sebeple en iyi karakter diye bir genelleme yapılamaz. Fakat bazı karakterlerin bazı karakterler üzerindeki baskınlığını göz ardı edemeyiz.

http://i.imgur.com/y4SsThI.pngSuraları düşünürsek, Adil efsunlanmış 8 karakter (bedensel, zihinsel, karabüyü, büyülü silah, bıçakçı, okçu, ejderha gücü, iyileştirmeci) birbirine ölümüne dalsa muhtemelen en son ayakta kalacak KARABÜYÜ sura olacaktır. Ancak sorun şu ki; karabüyü suraların bu kadar dayanıklı olmasından dolayı oyundaki çoğu kişi ilk olarak kendilerini karabüyü suralara karşı güçlendirmeye yönelik efsun diziyor.
Bu nedenle hala körü körüne karabüyünün en “iyi” karakter olduğunu iddia etmek biraz basmakalıp düşünmek olur.

http://i.imgur.com/MzYcMOO.pngŞamanlar (özellikle Ejderha Gücü Şaman) WSlere 1 adım önde başlar denilebilir. Bunun nedeni herkesin şaman karakterinin ezik bir karakter olduğunu düşünmeleri ve bu yüzden item efsunlarken şamanlara karşı savunma efsunlarını kullanmazlar. Bu sayede şamanlar, hiçbir savunması olmayan karakterleri alt edebilme yeteneğine sahip olacaklar.

NOT: Güçlü bir şaman ile WSler uzun sürer ve genellikle bu uzun süren WS sonunda şaman kazanır. Bunun nedeni şamanların damagelarının diğer karakterlere karşı düşük olmasıdır. Fakat bunun yanında şamanların Savunma ve HP deki artıları bu durumu dengeler.

http://i.imgur.com/RALJ24J.pngNinja karakterini ele alacak olursak, ninja karakteri aslında oyundaki tartışmasız en iyi karakterdir. Fakat ninja karakterini oynamayı bilmeniz gerekir. Skill zamanlamalarınız ve mause kontrolündeki el beceriniz ile kendinizden daha yüksek bir karakteri bile Full HP ile yenebilirsiniz. Bunun nedeni ninjanın saldırı hızındaki fazlalık sayesinde karşı atak şansını düşürmesi ve yüksek damageli skilleri ile düşmanını çok kısa sürede alt etmesidir.

NOT: Güçlü bir ninja, şamanın tersine çok kısa bir sürede WS’yi yener.

http://i.imgur.com/rt1KYwz.pngSavaşçı‘yi sona bırakmamın nedeni, savaşçı karakterinin oyunun %60’ı tarafından kullanılmasıdır. Birçok kişi savaşçının en iyi damage’ı attığını sanar. Yanlıştır en iyi damage ninjadadır. Ayrıca birçok kişi savaşçının HP deki ve savunmadaki üstünlüğünü abartır. Oyundaki en iyi HP ve savunma ikilisi Şamandadır.

Savaşçı kullanacaksanız sabit bir hedefe yönelmeniz gerekir. Savaşçının gerek skilleri gerek komboları sabit bir düşman için ayarlanmıştır. (Örnek: Metin taşlarını en iyi ve hızlı savaşçılar keser.) Bunu lehinize çevirmek için düşmanınıza daha sinsice yaklaşmalı ve beklemediği anda hamlenizi yaparak mayıştırmalı sabit bir hedef gibi yok etmeniz gerekir. Bu koşullar çoğu kez sağlanmaz. Bu yüzden WS konusunda savaşçının başarılı olduğunu düşünmüyorum.

En iyi karakter nedir diyenler için, en iyi ws karakteri yoktur. Oyuncusuna ve durumlara göre değişir.

Bir önceki yazımız olan İblisin Yelpazesi - Şaman İçin En iyi Yelpaze başlıklı makalemizde en iyi efsunlu şaman yelpazeleri, hangi itemlerden hp üretimi gelir kendiliğinden ve iblis yelpazesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorumlar

 1. Enes dedi ki:

  Suraları düşünürsek, Adil efsunlanmış 8 karakter (bedensel, zihinsel, karabüyü, büyülü silah, bıçakçı, okçu, ejderha gücü, iyileştirmeci) birbirine ölümüne dalsa muhtemelen en son ayakta kalacak KARABÜYÜ sura olacaktır.
  -Yapma gözünü seveyim ya böyle bi durumda okcu yener(kelime değiştirildi.) geçer acımaz okçular için özel sav. yapmadıgın zaman hiç bir şekilde yatıramassın 15k 15k yersin adamdan Ayrıca karabüyü surayı yenmek için 1 şık vardır oda büyülü keskinlik suradır atın büyü çözmeyi kapansın koruması bakın bakalım sonra karabüyü sura noluyor

  //düzenleyen: troypc, sebep (uygunsuz kelime)

  • Aydın dedi ki:

   Katılmıyorum eğer 1-2 yıl önceki efsunları dizseydik yani hp kılıç bıçak çiftel kritik belki olur derdim ama ya herkes savunma olarak hp kılıc çiftel bıçak oka karşı dayanıklılık dizerse okçu anca 500 vurur ben bi ara savunmalarımın tamamını böyle dizerek bir sw de kral oldum zaten çar açanların geneli okçuydu yani gelelim büyülü silah sura olayına kesin çözme yiyeceksin diye bir kural yok. Hadi diyelim ki yedin o zamanda adamı yerden kaldırmazsın adamın düz vurmasını engellersin seri olmak o kadar zor değil en kötü ihtimal 2 kask yaparsın saldırı hızı koyarsın kaskına veya tahta bilezik kullanırsın büyülü silahla vs. atarken olay çözülür. Kısacası kral Kara Büyü Sura :)

 2. Cemalettin dedi ki:

  Mantıklı bir yaklaşım kesinlikle doğru.

 3. ibrahim dedi ki:

  bence pvp oyunuyorsanız sura eğer zor severde oyunyorsanız savaşçı çünkü savaşçıya item bulmak daha kolay benm fiktr budur :)

 4. Re dedi ki:

  yazan Arkadaş metin2 oynamış bunu belli ediyor fakat arkadaşım Suraya Ne akdar Savunma dizileceği sınırlıdır Kara büyeye En Büyük Düşman Yine Kendi Karakteridir Eğer Sura oynamayı gerçekten iyi biliyorsa Bütün Karakterlerin üstünden gelecektir Aynı Şekilde
  Ben Bunun Aksine dediğin gibi Ninjayı en üstün karakter görüyorum Çünkü Oldukça Atiksin Tekrarlanana Saldırıların var Ceviklikle kafadar oldugunu düşünürsek Toplu ws lerde Karabüyü Fakat En iyi Karakter Ninjadır Oynamasını bilene Fakat Şuan beni kesen 1 ninja cıkmadı İnş Cıkacaktır

 5. Kagan dedi ki:

  Bence bu konu kişiden kişiye değişir. Kim hangi karakteri daha iyi kullanyorsa o karakter onun için VS lerde daha iyidir. Bende savaşçıyı iyi kullanıyorum vslerde savaşcı daha avantajlı diyorum tabi ki bu kendi kararım herkesin kararı başka şekildedir,saygı duyarız.

 6. cihan dedi ki:

  ninja karakteri en iyi si değildir ninja karakteri sadece düz vurdabildiğinde etkili olur zihinsel onu seri olarak fırlatırsa ve bedensel yerden kaldırmassa yapacak pek bişeyi kalmaz

  • ali dedi ki:

   bence yanılıyorsun bedensel yerden kaldırmasa diyorsun benım oynadım svde bedenseller benı hıc alamaz bedenselin savunması dusuk olduhundan ve ofkeyle hasarı çoğaltından bı suikas 8 9 10 k arası gırıyor ve 2 sıkılle canı yarıdan dağa aşağı dusuyor duz vurusta iyi demişssin ama damege en iyi vuran ninjadır

 7. Desperado dedi ki:

  Her karakter bence eşit güçtedir.Ancak bedensel sawaşçılar farklıdır,çünkü neden derseniz bedenselciler delici vuruşlarını maximum seviyeye çıkardıkları zaman teke tek vs lerde rakiplerini sadece düz vuruşlarıyla yatırır.Potlu vs lerde yatıramadığı tek karakterde iyileştirmeci şamanlardır.Bunun nedeni sürekli iyileştirme becerisini kullanmasıdır.Bu arada şamanda iyileştirme becerisini sürekli bastığından dolayı vurmaya vakti kalmadığından şamanda savaşçıyı kesemez.Oyunu cok iyi bilenler anlamışlardır zaten..!

  • umut dedi ki:

   kardeşim full blok sawunma yaparsam ne olacak 20 ayakkabı blok 10 kalkandan 10da kasktan wurduklarının yarısı miss + birde yansıtma koydummu bana wurunca kendini kesersin :D

 8. Baran dedi ki:

  Cok Güzel Lakin Benim Tavsiyem Şamandır Sebebide Şamanın En Ezik Karakter Düşünmeleri Sebebi Fazla gücü Yoktur Cok Sacma Lakin Sura Ve Saman Mt2 En Saglam Wslik Karakteri Olarak Düşünüyorum Samanla Bir Şehri Basıyorum Kesemiyolar

 9. weird davennelovet dedi ki:

  arkadaslar ben sinyaz mt2 oynuom kritik 50 yarı insan 55 delici 35 buna göre bence en iyi savascı sura ile aynı adama max 32 k atarken savascı ile 58 k atıom dark bu

 10. Mahmut dedi ki:

  En iyi şekilde efsunlanmış olduklarını düşünürsek ve 8 eğitimin de aynı anda savaşması demek bence 8 ininde ölmesi demektir doğru kullanılırsa tabii ki. Ama bence de okçu bir adım önde olur çünkü uzaktan vurması çok iyi bir artıdır. Ama teker teker bakacak olursak büyülü silah sura 4 eğitimin üstesinden rahatça gelebilir birincisi karabüyü sura ( koruması gitti mi gerçekten komik duruma düşüyorlar ) ikincisi ejderha gücü şaman ( koruması ve kritiği yokken çok güçsüz kalır ) üçüncüsü bedensel savaşçı (düz vuruşlarının hasarını arttıran hava kılıcı giderse savunması çok etkili olur büyülü silah suranın ) dördüncüsü zihinsel savaşçıdır (demir beden olmayınca halini görmelisiniz ) ama büyülü silahlarında baş düşmanları ninjalardır çünkü savunma ve ya saldırı için büyüleri yoktur ama çok güçlü skilleri vardır ve büyülü silah aciz kalır . Aynı zamanda okçu ninja da büyülü silahı tek geçebilir . Peki herkesi yenen kişi kime yenilir sorusu ise yine ninja ve karabüyü suradır. Çünkü ninjaların savunmaları çok düşüktür ve hasarı yüksek skiller karşısında aciz kalırlar . Yani her karakterin baş düşmanı vardır ve efsunlarımızı o karakterlere göre dizerek vs de bir adım öne geçmeye çalışabiliriz .

  • metin2sozluk dedi ki:

   Yaptığınız kesinlikle doğru bir tespit ve arkasından yaptığınız karşılaştırmalar da benim mantığıma son derece uygun.

   Yorumunuzla konuya destek sağladığınız için teşekkürler.

1 2 3 6
Yazıya Yorum Yazın

Not: Yazdığınız yorumlar bizim için gerçekten çok değerli. Yazdığınız yorumlarla bu yazıya katkıda bulunabilir ve aklınıza takılan konularda soru sorabilirsiniz.Son Yazılan Yazılar