Kategoriler

Site olarak Ekim 2010’den beri ziyaretçilere açığız ve bu uzun zaman boyunca birçok hata yaptık. Şüphesiz bunların başında Eylül 2012’ye kadar Ateşe-Şimşeğe-Rüzgara Karşı Dayanıklılık efsunlarını kılavuzlarımızda bulundurmak geliyordu ve bu hatamızı açık yüreklilikle belirterek tüm oyunculara bu efsunların gerçekte hiçbir işleve sahip olmadığını, getirilmesinin de oyunculara hiçbir kar/zarar sağlamayacağını söyledik.

Ne var ki; başta forum sitelerinin oluşturduğu büyük bilgi kirliliğinden dolayı 1 senedir bu efsunların işlevisizliğine ziyaretçilerimizi İNANDIRAMIYORUZ! Çeşitli kaynaklardan, resmi wiki sitesinden, diğer ülke serverlarının sitelerinden onlarca kaynak sunduk ancak kazandığı her 1e1 dövüşü şimşeğe/rüzgara karşı dayanıklılık sayesinde kazandığını sanan bazı oyuncuların oluşturduğu gereksiz referans diğer oyuncularda da içten içe bir şüphe uyandırdı. Bu durum da bizim geçerliliğimizin ve inandırıcılığımızın sarsılmasına neden oldu.

Bizim bu bilgiyi doğrulama isteğimiz ve gelen çeşitli öneriler/yorumlar uyarınca en kısa şekliyle Ateşe Karşı Dayanıklılık efsununun işlevsizliğini (aşağıdan da izleyebileceğiniz üzere) kanıtlamıştık.

Ancak iş Şimşeğe ve Rüzgara Karşı Dayanıklılık efsunlarına gelince; oynadığımız serverdaki Kritik/Delici şansı ve Şimşeğe/Rüzgara karşı dayanıklılık efsunlarının değerinin düşük olması ve bundan doğan videodaki nihai sonucun görülememesi durumundan dolayı bu kısmı düzenledikten sonra yayınlamamaya karar vermiştik. Bugün; daha iyi koşullarda yapılmış bir deneme ile bu efsunların işlevsizliği daha açık ve kısa bir video ile kanıtlamış bulunuyoruz.

Deneme yaptığımız server dosyaları ile ilgili: Nisan 2012 resmi gameforge serverlarından çalınmış dosyalardır.

NOT: Bu adresten okuyabileceğiniz 31 Ocak tarihli duyuruda; beta servera yeni silah dönüşümleri, en yüksek seviyenin 105 olarak ayarlanması, yeni harita ve metinler ekleneceği ve bunun yanında “Ateşe Dayanıklılık, Rüzgara Dayanıklılık ve Şimşeğe Dayanıklılık bonusları yaratıklara eklendi.” kısmından anlaşıldığı kadarıyla bu haritalara eklenen yaratıklara karşı savunma efsunu olarak söz konusu efsunların değerlendirileceği anlamı çıkarılmıştır.

Bugün 31 Ocak tarihli bu yazıda yer alan yeniliklerin birçoğunun TR’ye de uygulandığını biliyoruz. Ancak Türkçe resmi wiki’de hala Ateşe-Şimşeğe-Rüzgara Karşı Dayanıklılık efsunları işlevsiz olarak nitelendirildiği için biz de bu şekilde kabul ediyoruz.(Almanca’da ise belli yaratıklara karşı savunmamızı arttıracağı yazmaktadır.)

Kesin olan şey ise şu; SÖZ KONUSU EFSUNLAR 1e1 DÖVÜŞLERDE HİÇBİR İŞE YARAMAZ, GETİRİLMESİ OYUNCUYA HİÇBİR ŞEY KAZANDIRMAZ.

Metin2Sözlüğünüz…

Bir önceki yazımız olan Sabit halde HP Üretimi Artar mı? başlıklı makalemizde Hareketli ike HP üretimi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorumlar

 1. sametfırat dedi ki:

  kardesım en ıyı karakter sence hangısı ve butun efsunlarını soylermısın ben nınja actım en ıyı karakter dedıler vslerde

  • metin2sozluk dedi ki:

   Her anlamıyla en iyi karakter yoktur.

   Bedensel müthiş kasar; 1e1 dövüşte de azımsanamayacak kadar güçlüdür ama toplu savaşlarda bir korunma becerisi olmadığından kolay ölür.

   Karabüyü kasma konusunda en yeteneksiz karakterlerdendir; 1e1 dövüşte ve lonca savaşında ise bambaşkadır, çok verir az alır. Kesinlikle karşısında iyi dayanmak için özel olarak efsun dizmiş olmak gerekir. Aksi takdirde kısa sürede alaşağı eder.

   Ejderha Gücü efsunlandığı takdirde efsunsuz haline kıyasla en büyük gelişme gözlemlenen karakterdir desek yeridir. Sadece ejderha kükremesi ile lonca savaşında 3-4 düşmanı felç edebilir ve 1e1 dövüşe de bu alan becerisi ile başladığından kaçırma şansı çok düşüktür. Ayrıca iyi efsunlarla kasma konusunda bedenselden daha başarılıdır.

   Bıçakçı yıldırım yüklü bulut gibidir. Bir anda 4 becerisini birden atarak(kamuflaj+suikast, kombo+bıçak çevirme, hızlı saldırı, zehirli bulut en sevdiğim sıralamadır) lonca savaşında bitiremeyeceği rakip yoktur. Ancak inanılmaz büyük oyun becerisi ve şans faktörüne ihtiyaç duyar. Örneğin; aynı ninjayı kullanarak A kişisi 5 karakterle dövüş yapsın ve 5ine de yenilsin. B kişisi eğer gerçekten iyi dövüşebiliyorsa o 5 kişinin en az 3’ünü ilk denemede alt edebilir. Yani el becerisi ve oyunculuk yeteneği bıçakçı için çok çok önemlidir.

   Büyülü Silah benim kendi kişisel favorim. Ejderha Gücü şamandan sonra “Niye oynamıyor kimse bu karakteri, becerileri mi bozuk” diyerek açmıştım. Çünkü gerçekten Türkiyede pvplerin 1. senesi dolarken hatırlarsınız serverda 70 tane bedensel, 90 tane karabüyü; şansınız varsa 1 tane de büyülü silah oluyordu. Yani o kadar üzerinde düşünülmemiş ve ötelenmiş bir karakterdi. Ama deneyerek ve HP’den emilim gibi resmen büyülü silah için oyuna eklenen efsunları da kullanarak bu karakteri tam kendi oyun mantığım çerçevesinde düzenledim. Bugün hala bir oyuna girsem ilk olarak elim bi suraya gider.

   Ancak en iyi karakterin, en az yetenek ve emekle en büyük gücü sağlaması gerekir. Yani en iyi sözcüğü ile tanımlamak için böyle olması gereklidir yani bu nedenle;
   Bıçakçı fazla yetenek gerektirdiğinden;
   Büyülü silah uygun efsunlama ve dövüş taktiğine muhtaç olduğundan;
   Ejderha gücü karabüyülere karşı çok güçsüz olduğundan;
   ve diğer eğitimlerin de açıkça en iyi sayılmasına neden olacak bir özelliği olmamasından dolayı geriye Karabüyü ve Bedensel kalmaktadır.

   Ancak bu karakterleri en iyilerden kabul etmemin sebebi yeni oyuncuları bile kolayca başarıya ulaştırabilecek, nankör olmayan karakterler olmasıdır. Yoksa ben kişisel olarak en son ne zaman bir bedensel veya karabüyü oynadığımı hatırlamıyorum.

   Bence bu kadar açıklama üzerine benim yani şu karakter dememi beklemeyin. Çünkü oynayan siz olacaksınız eğer karakterden beklediğiniz performansı alamazsanız sorumluluk almak istemem. Kendi yaptığınız seçim sizin için en kıymetli ve eğlencelisi olacaktır.

   İyi oyunlar.

 2. MeriCT dedi ki:

  Teşekkürler fakat şimdide oyunun tadı kalmadı herkes burdan bakarak yapıyor ben dahil yani nerdeyse herkes eşit gibi yinede teşekkürler :)

  • metin2sozluk dedi ki:

   Kulağa olumsuz gelse de olumlu bir eleştiri sanırım :) Aslında evet herkese açık şekilde bu bilgilerin verilmesi pek birşeyi değiştirmiyor. Hiç kimsenin bilmemesi ile herkesin bilmesi arasında pek fark olmayacaktır oyun keyfi adına.

   Ama en azından biz görevimizi yapmış olalım Metin2Sözlük adına layık paylaşımlar verelim. İnanıp-inanmamak oyuna uygulama okuyucuların kendi tercihi ki yorumlara bakarsanız bu konuda inatçı olanlar da azımsanmayacak sayıda. Yani en azından 1 sene daha rüzgar ve şimşek getiren oyuncular olacaktır. Bu süre içinde bu efsunlarla zaman kaybetmeyen oyuncuların yanına kar kalacak.

   İyi oyunlar, yorum için teşekkürler.

 3. sametfırat dedi ki:

  pekı kardesım ruzgar sımsek pvplerde ıse yaramıyor anladıgım kadarıyla bu dogrumu dogru ıse hangı efsunları getırelım ve senın pvpde oynadıgın en ıyı karakter ve efsunlarını yazarsan mınnettar kalırım tesekkurler sımdıden :)

  • metin2sozluk dedi ki:

   Evet, söz konusu efsunların herhangi bir işlevi yoktur.

   Benim kendi karakterlerimde kullandığım efsunlara ise bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Yazının başındaki linkler bıçakçı dışındaki diğer karakterler için gerekli efsunların olduğu yazılara yönlendirecektir.

   İyi oyunlar.

 4. Göktuğ YAVUZ dedi ki:

  Merhaba kardeşim. Bence bir hatan var bunu düzeltmelisin bana pek iç açıcı gelmedi yaramadığı bunda gördüğüm kadarıyla trdeki gibi efsun oranları değil. 32627 galiba. Kritik 100’ün üstünde olunca düz vuruşunun hepsi kritik giriyor. Bence bu deneyimi bir tr oranlı pvpde yapmalısın. Eleştiri değil ama öneri. :)

  • metin2sozluk dedi ki:

   Gereksiz açıklama: Değer 215-1’den 32767’dir. Daha üstü de gelebilir. Ancak 32767+1 işleminin sonucu 32768 değil; değer smallint’ten kaynaklı olarak başa saracağından -32768’dir. Bu durum çeşitli efsunlar için bug oluşturabilir. Ancak konumuzla doğrudan bir alakası yok.


   Bu denemeyi video kaydı olduğu için kısa sürede en açık şekilde göstermek amaçlı olarak %100 oranla yaptım.

   Ama bu videodan önce daha uzun ve TR tarzı efsunlar ile başka bir pvpye girip denemeler yapmış ve sonuçlarını da bazı yorumlardan aktarmıştım.[1] [2]

   Oradaki deneylere ve daha sonra birkaç kez belli oranlarda kendi pvpmi kurup yaptığım denemelere göre söylediğiniz şeyin gerçeklik payı yok. %50 gerçek kritik ve %100 şimşeğe-rüzgara karşı dayanıklılık ile de durum değişmeyecektir.

   Kontrol deneyinde vuruşların yarısı kritik gelip yarısı gelmezken; rakipte %100 şimşeğe-rüzgara karşı dayanıklılık takılıyken de durum yine aynı şekilde olacaktır.

   Ama kısa bir videoda bu durumun gösterilmesi çok daha zordur. Çünkü zaten bu efsun işlevsizse bile 2 vuruştan 1 tanesinin kritik gelmesi gerekir. Eğer şans eseri ard arda birkaç kez 2 vuruş da kritik gelmezse(ard arda kritikler de gelmesine rağmen), izleyenler çok yanlış yorumlar yapacaktır. Çünkü paranın ard arda tura gelmesini matematiğin açıklayamadığı bir şey olarak görecek pek çok ziyaretçimiz var, aynı şekilde burada da benzer yorumlar görmemiz işten bile değil. Bu nedenle TR tarzı efsunlar ile denemeleri söylediğim şeyden emin olmak için; videolu olanı ise sizlere de açık bir kanıt olması için sundum.


   Dediğiniz şeyi deneylerimden yola çıkmadan sadece mantıkla reddetmem gerekirse %100 savunmanın daima iş görmesi gerekir. Çünkü kaç oranında olursa olsun birşeyi savunacak etki %100 ise %100 gibi davranması ve karşıtı olduğu efsunu tamamen etkisiz hale getirmesi gerekir. En azından metin2’de ve alışıldık bilgisayar mantığı kullanılan tüm oyun-programlarda durum böyledir.

   Kılıç savunması videosu bu durumun en açık kanıtı:
   Saldırı yapan karakterin üzeriden güç ve yarı insan efsunu olmasına rağmen %100 olduğu an %100 gibi davranmış ve hasar alınmasını engellemiştir; tıklayınız.

   Yani sizin dediğiniz gibi kritik %100’ken her vuruş kritik gelir; ancak rakibin “kritiğe” %100 dayanıklılığı varsa yani savunması %100 ise efsunun oranının kaç olduğundan etkilenmeden tamamen engellemesi gerekir. Çünkü %100 savunma olan birisi için rakibin üzerindeki efsun oranının %1, %50, %99 veya %100 olmasını hiçbir anlam ifade etmez.

   Benzer şekilde sersemletme şansı %100 iken rakibin sersemliğe bağışıklığı varsa sersemletme etkisi gözlenmez.


   Yıl olmuş 2013, umarım cevapladığım son şimşeğe-rüzgara-ateşe karşı dayanıklılık videosu olur. Çünkü işe yaradığı söyleyenlerin herhangi bir kanıtları yok. Sizce böyle bir işlevi olsa oyun yetkilileri bizden mi saklayacak? Yazdığımız ticketlere bilerek yanlış mı cevap verecekler.

   Aksine metin2 resmi sitesinde işlevsiz yazıyor; level sınırının 105 olduğu beta serverda yeni yaratıklara karşı savunma özelliği olarak eklenmiştir deniyor; işe yaradığını savunanların elle tutulur 1 tane video-resim-kanıtları yok.

   Buna rağmen hala (sizinki için konuşmuyorum) kendinden çok emin ve “olur mu admin saçmalama” tarzı yorumlar geliyor. Kimin söylediği belli olmayan ve işlevi kanıtlanamayan şeyin, işlevsizliğini kanıtlamak için bu kadar ısrar edeceğim aklıma gelmezdi.

   Zaten bu da dediğim gibi son yorumum olur sanırım. Bundan sonra gelecek yorumlar bilmiş bilmiş yazılmışsa doğrudan silerim, eğer sizinki gibi sorma-danışma amaçlıysa da sadece bu başlığın linkini yazarım.

   İstemediğiniz efsunu getirmek durumunda değilsiniz. Zaten bilezik ve kask gibi elle tutulur 3-4 efsun eklenebilen nesnelere eklendiği için ekleyen kişi bir zarar görmüyor, çünkü bu efsun işe yarıyor, mutlaka ekleyin desem bile zırhınıza kılıç, çiftel savunması yerine bu efsunları getirecek değilsiniz.

   Bu nedenle bence artık bu tarz ufak bilgileri paylaşmaya gerek yok. Sadece deneyimli oyuncuların kendine saklaması gereken şeyler sanırım; iyi oyunlar.

 5. berkfurkan dedi ki:

  BU SİTEYİ ÇOK SEVİYORUM METİN2 İLE İLGİLİ ÇOK BİLGİ ALDIM ÇOK SOALUN ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN ARKADAŞLAR SOALUN :=)

 6. Samet dedi ki:

  M2-PRO daki siyah temayı nasıl kullandınız :)

 7. huseyin dedi ki:

  o kullandığınız sf lesi paylaşabilir misiniz yada bana özelden atabilir misiniz?

 8. Niyazi dedi ki:

  Peki bu tum pvp serverler icinde gecerli mi

 9. Ramazan dedi ki:

  Şimşek Dayanıklılığı: Setaou sınıfı canavarlar, Yılan vadisindeki devler ve Karanlık Ejderha Kayasında bulunan canavarlar.

  Rüzgar Dayanıklılığı:Karanlık tapınaktaki tüm canavarlar, Karanlık Ejderha Kayasında bulunan canavarlar.

  Ateş Dayanıklılığı: Ateş canavarları(Doyyumhwanda bulunanlar)

  Yani bu efsunların ws ile yakından uzakdan bir alakası yoktur.

 10. Vorgheizer dedi ki:

  Dostum ben samanım bi pvp Serverde Editsiz normal efsunlar NE YAPMAM LAZIM 1V4 FILAN ATIYTORUM BIRAZ YARDIMCI OLURSAN SUPER OLUR

Yazıya Yorum Yazın

Not: Yazdığınız yorumlar bizim için gerçekten çok değerli. Yazdığınız yorumlarla bu yazıya katkıda bulunabilir ve aklınıza takılan konularda soru sorabilirsiniz.Son Yazılan Yazılar