Kategoriler

Bazı oyunlarda 91. seviyeden sonra statü gelmez. Fakat yeni sınırların 127 ve 250 olarak yükseltilmesinden dolayı kimi serverlerde son seviyeye kadar statü gelmektedir. Hem klasik 91 statü dağılımı hem de son seviyeye kadar statü gelen serverlerde ninjalar (hem okçu hem bıçakçı) için dağılım şu şekildedir;

VIT: 90(120, 127..)
INT: geri kalan hepsi
STR: 90(120, 127..)
DEX: 90(120, 127..)

DEX ya da çeviklik, iyileştirmeci şamanların tüm saldırı yeteneklerine etki eden beceri yükselticidir. VIT becerilere katkı sağlamamakla beraber her karaktere olduğu gibi 1 puan için 40hp ve 1savunma verir. Uzak dövüş ya da daha yaygın ismi ile okçu ninjalar ilk iki 90’ını DEX ve VIT olarak seçmelidir. Son olarak STR 90lanmalı ve ardından kalanlar ise INT’e verilerek harcanmalıdır.

PvP serverler için statü dağılımı için bir sıralama vermek gerekirse DEX<->VIT->STR->INT şeklinde gitmek doğru ve olur. PvPlerde okçu kasmak becerisiz bir şekilde at üstünde veya bıçakla yerde fakat yine becerisiz şekilde olur. Bu oldukça yorucu ve sıkıcıdır. Eğer eğitimler arası geçiş mümkünse karakterinizi bıçakçı yani yakın dövüş olarak kasın ve ardından okçuya geri dönün. Fakat mümkün değilse DEX ve VIT’i sıra sıra 90layın ve ardından STR’yi 90 yapın. Kalanları INT olarak değerlendirin.

TR’de ise dağılım tıpkı pvplerdeki gibi DEX<->VIT->STR->INT şeklinde olmalıdır. İtemlerin ve karakterimizin itemlerinin niteliklerine göre dengeli bir şekilde INT ve DEX arttırılmalıdır. Eğer daha önceden elimizde para veya güzel ninja itemleri yoksa tamamen DEX’e veya VIT’e yüklenmemiz halinde kasmakta çok sıkıntı çekeriz. Bir okçu en az 30. seviyeye kadar kendi kasmak zorunda kalabilir. Eğer sizin kasmanıza yardımcı biri varsa tamamen DEX ve ardından VIT 90lanabilir. Eğer tekseniz kesinlikle DEX ve VIT’i karakterinizi zora sokmayacak şekilde dağıtın. Atınızı zırhlayana kadar 2VIT 1DEX şeklinde gitmeniz daha iyi olacaktır. Eğer S.O(siyah ork, vadi ortasındaki kasma alanı) partilerine katılabiliyorsanız DEX’i 90layın ardından VIT 90 yapın. DEX ve VIT 90lanınca STR 90 yapılmalı ve INT ile tüm statüler dağıtılmış olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan İyileştirmeci Şaman Statüleri Nasıl Verilmelidir? başlıklı makalemizde ejderha gücü yardımcı şaman skill, int iyileştirmeci şaman vit ve iyileştirme şaman hız ne veriyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

 1. Taylan dedi ki:

  ya b.kraliyet zırh alsam işimi görürmü ?

  • metin2sozluk dedi ki:

   Hangi pvpde oynadığınızı veya pvpnizdeki beyaz kraliyet zırhının özelliklerinin ne olduğunu bilemediğim için size yardımcı olamıyorum.

 2. Yusuf dedi ki:

  Şimşek rüzgar ve ateşe karşı dayanıklılık efsunlarının işe yaramadığına emin misiniz ? Aslında onları kullanmadığım halde gayet sağlam oldum ama yinede sormak istedim :D

  • metin2sozluk dedi ki:

   Evet, sitemizde ve resmi server wiki’sinde yer alan bilgiler hala geçerliliğini koruyor. Yanlızca beta serverda bazı yeni YARATIKLARA karşı işlev eklendi ama bu TR’ye uygulandı mı orası soru işareti.

   Yani 1e1 dövüşlere etkili efsunlar değildir, bu konuda içiniz rahat olabilir.

 3. Eren dedi ki:

  Kardeşim kaç senedir okçu kasıyorum her gittiğim pvpde bu efsunları kulanıyorum sayılı adamlar yatırıyo o kadar.Ellerine sağlık emek var

  • metin2sozluk dedi ki:

   Sağolun. Ancak bazı yorumlarda da bahsediyorum okçular ve zihinseller tam savunmalı rakiplerine karşı bazen sönük kalabilir. Bu noktada bizim efsunlarımızın yapacağı birşey yok. Oyun mantığı ve mekaniği ile bağlantılı birşey. Yine de düz vuruşa yoğunlaşma vs. gibi taktiklerle okçunuzu daima sıkı bir karakter yapabilirsiniz.

 4. berkay dedi ki:

  metin2 oyununu 3 4 senedir oynuyorum ve seviyorum [[[sura karabüyü ninja bıcakcı ve okcu savaşçı bedensel zihinsel şaman sadece ejderha tanrısı bunların hepsinin efsununu biliyorum kendim oyunalardan gözlemleyerek yaptım aynı senin gibi bir deftere bu dediklermile ilgili efsun yaptım seninkilere baya benziyo 1 kaç değşiklik var elbet mesela kiritik yerine oka karsı dayanıklılık gibi ama gercekten süper işi bilyosun yaptıgın şeyi tam biliyosun taktir etttim seni süper :D

  • metin2sozluk dedi ki:

   Teşekkür ederim. Ama bence artık efsun konusu bitmiştir metin2 hakkında. Çok eski bir oyun ve sadece ben 2010 yılından beri çok küçük değişikliklerle benzer efsunları yazıyorum kılavuzlarımızda.

   Önemli olan kişilerin kendi oyun mantığına göre büyü hızı ile delici vuruş arasında tercih yapabilmesi (okçu için değil gene olarak konuşuyorum). Yoksa şu karakter hangi efsunu dizsin denirse savunma efsunları sabittir; ninja ise DEX, savaşçı ise STR, sura veya şamansa da INT’e öncelik versin yorumunu oyuncuların %90’ı zaten yapıyor. Bizim yaptığımız 1-2 ufak efsunla fikir vermek. Gerisi tamamen oyuncu yeteneklerine ve kendi mantalitesine göre efsunları eniyilemesine kalıyor.

   İyi oyunlar.

Yazıya Yorum Yazın

Not: Yazdığınız yorumlar bizim için gerçekten çok değerli. Yazdığınız yorumlarla bu yazıya katkıda bulunabilir ve aklınıza takılan konularda soru sorabilirsiniz.Son Yazılan Yazılar