Kategoriler

Bazı oyunlarda 91. seviyeden sonra statü gelmez. Fakat yeni sınırların 127 ve 250 olarak yükseltilmesinden dolayı kimi serverlerde son seviyeye kadar statü gelmektedir. Hem klasik 91 statü dağılımı hem de son seviyeye kadar statü gelen serverlerde karabüyü suralar için dağılım şu şekildedir;

VIT: 90(120, 127..)
INT: 90(120, 127..)
STR: geri kalan hepsi
DEX: 90(120, 127..)

INT ya da zeka, karabüyülerin tüm yeteneklerine etki eden beceri yükselticidir.. VIT karanlık kürenin hasarını yükseltir ve her VIT statüsü için karakteriniz 40hp ve 1savunma kazanır. Karabüyülerin ilk iki 90’ını INT ve VIT olarak seçmelidir. Son olarak DEX 90lanmalı ve ardından kalanlar ise STRye harcanmalıdır.

PvP serverler için statü dağılımı için bir sıralama vermek gerekirse INT->VIT->DEX->STR şeklinde gitmek doğru ve karabüyülerin kasması sıranda hız kazanmasına uygun şekil olur. Karabüyü suraların saldırı değeri düşük ve becerileri kasmaya uygun değildir. Bu nedenle büyülü silah sura ile kasıp daha sonra karabüyüye dönmenin mümkün olduğu serverlerde daima büyülü silah ile başlamak daha mantıklıdır.

TR’de ise dağılım VIT<->INT->DEX->STR şeklindedir. İtemlerin ve karakterimizin itemlerinin niteliklerine göre dengeli bir şekilde INT ve HP’yi arttırmalıyız. Eğer daha önceden elimizde para veya güzel karabüyü itemleri yoksa tamamen INT’e yüklenmemiz halinde kasmakta çok sıkıntı çekeriz. Başlangıç için 21. seviyeye kadar 3VIT 1INT vererek hpmizi yükseltip savunmamızı güçlendirme yoluna giderebiliriz. Her becerisine 1 vermiş 23. seviyedeki bir karabüyünün artık ilk masterını açmış olması gereklidir. Masterinizi güçlendirmek için INT’i yükselmenin vakti gelmiştir. 30. seviyeye kadar INT’e devam edin. 35. seviyede eğer üstünüzde iyi bir zırh ve kalkan, elinizde de iyi bir dolunay varsa zırhlı atınızla kasmaya başlayabilirsiniz. Zırhlı ata bindiğinizde gelen STR ve DEX arttırması sizin hasarınızı yükseltecek ve aldığınız zararı da düşürecektir. Artık INT’i mi yoksa VIT’i mi ilk olarak 90layacağınıza karar verin. Eğer masterlerinizin arasında karanlık koruma yoksa at üstünde kasan bir karabüyü için diğer skillerin hasarı önemli değildir. Fakat karanlık korumanız mastersa ya da hem kasıp hem vs atarım diyorsanız INT’e yüklenin. VIT ve INT’in 90 olmasının ardından DEX’i 90layın ve kalan değerleri STR’ye harcayın.
Eğer üstünüzde hiç HPli item yoksa ve zırh ve kalkanlarınız düşük geliştirmeye sahipse 30-40 VIT’in sizi idare etmesi zordur. Bu durumda 1VIT – 1INT ile VIT ve ardından INT 90a eriştirilmeli ve DEX’e yönelinmelidir.
35. seviyeden sonra at ile kasacaksak VIT, beceri ile kasmaya devam edeceksek INT’in ardından VIT’i 90layalım.

Bir önceki yazımız olan Zihinsel Savaşçı Statüleri Nasıl Verilmelidir? başlıklı makalemizde güclü beden statüsü, metin 2 pvp statü rehberi ve metin2 de savaşçı statüleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

 1. C3agataYy dedi ki:

  iyi iyi..

 2. Günal dedi ki:

  34. seviyede zırhlı at demişsiniz halbuki zırhlı atı almak için minimum 36 level olmak gerekir.Bu arada dediklerinizi uyguluyorum karakterim gerçekten çok süper oldu.

  • metin2sozluk dedi ki:

   Düzeltme için teşekkürler. Zırhlı at görevi yapmak için 35. seviye olmak gerekir.

   Yazı ile ilgili görüşünü paylaştığınız için de ayrıca teşekkür ederim. Bu yazıyı okuyan diğer oyuncular için yorumlarınız çok değerli.
   İyi oyunlar.

 3. Günal dedi ki:

  Önemli Değil. Gerçekten karakterim şu an hiç zorlanmadan kasılıyor hpli item buldum 2000 hpli direk INT’i fullesem olurmu yoksa biraz daha Vit’e vermem gerekir mi:
  VİT:40
  SP:46
  diğerleri aynı

  • metin2sozluk dedi ki:

   Eğer şehirde 1e1 dövüşler yapıp bir yandan da kasmak istiyorsanız 1 VIT 2 INT verebilirsiniz veya tamamen zekaya yüklenebilirsiniz.

   1e1 dövüş yapıyorsanız dedim, çünkü atlı olarak kasarken -özellikle düşük seviyelerde- VIT statüsü INT statüsünden daha işe yarıyor. Çünkü VIT 1 savunma ve 40 HP anlamına gelir. INT ise kasarken sadece masterlerımız arasındaysa “karanlık koruma” ve “ateş vuruş” varsa etkisini hissetiriyor. Bunun dışında kasarken çok yardımcı olamıyor.

   Ama elbette şehire vs atmak için döndüğünüzde ateş hayaleti ve karanlık küre gibi atla kasarken verimli kullanamadığınız becerileriniz büyük önem kazanır ve INT’in eksikliğini orda hissedersiniz. Bu nedenle dengeli bir şekilde geliştirmek daha mantıklı olacaktır. 2000HP’li item sizi VIT konusunda biraz rahatlattığından INT’e biraz ağırlık verebilirsiniz. Ama her levelda gelecek 3 statünün hepsini de INT’e vermek daha fazla slot toplamamız önünde bir engel teşkil edecektir. Bu nedenle yukarda da bahsettiğim 1 VIT 2 INT veya dövüşe kısa bir ara vermek isterseniz 2 VIT 2 INT gibi savunma ve HP’yi de boşlamadan zekamızı yükseltebileceğimiz seçeneklere yönelebiliriz.

   İyi oyunlar.

 4. Günal dedi ki:

  Çok teşekkürler siz olmasaydınız ben napardım :)

  • metin2sozluk dedi ki:

   Eminim oynadığınız serverda bu konuda değişik tavsiyeleri de olacak benden daha deneyimli karabüyüler vardır. Ancak ne yazık ki bu oyuncular genelde düşük seviyedeki karakterlere karşı pek yardımsever olmuyorlar :)

   Ama biz Metin2Sözlük olarak oyuncuları TR oyunucusu, PVP oyuncusu; oyunu iyi bilen, oyun hakkında bilgisiz… vs. diye ayırmıyoruz ki zaten bize sadece bir eposta adresi ve bir takma isim ile ulaştığınızdan bunu yapamayız. Bu nedenle bize gelen tüm yorumlar değerli oyunculardan gelir ve bu yorumlar verilebilecek en açık ve yardımsever tutum ile yanıtlanır.

   Çoğu oyuncu cevaplarımıza karşılık bir teşekkür etmediği veya cevap hakkındaki olumlu-olumsuz görüşünü sunmadığı için verdiğimiz tavsiyelerin onun gözündeki değerini göremiyoruz.

   Yani sizin bu teşekkürünüz çok şey ifade ediyor. Verdiğimiz yanıt hakkında görüşünüzü bildirdiğiniz için teşekkürler; iyi oyunlar dilerim.

 5. Günal dedi ki:

  Sitenize kayıt olabilirmiyiz gerçekten çok istiyorum.

  • metin2sozluk dedi ki:

   Burası bir blog sitesi olduğu için üye olup-olmamak pek birşey ifade etmiyor. Bu nedenle üyelik sistemi yok. Forum sitemize kayıt olabilirsiniz. Bunun dışında bloga kayıt işlemi yok ne yazık ki.

   İyi oyunlar.

 6. ayşenur dedi ki:

  Statu dagiliminda verme sirasinin stratejik oneminden (kolay kasilabilmek) baska bir onemi var midir? Yani pvplerde 250 statuyu dagitiyoruz 3 tanesi fullenecek yine de siraya uygun mu yapmaliyiz? Siranin statunun etkisinde rolu var midir? Simdiden tesekkurler :-)

 7. ayşenur dedi ki:

  Statu dagiliminda verme sirasinin stratejik oneminden (kolay kasilabilmek) baska bir onemi var midir? Yani pvplerde 250 statuyu dagitiyoruz 3 tanesi fullenecek yine de siraya uygun mu yapmaliyiz? Siranin statunun etkisinde rolu var midir? Simdiden tesekkurler :-) :-)

 8. Berk dedi ki:

  Çok işime yaradı gerçekten emeğiniz için çok teşekkür ederim bu sitede metin2 ile ilgili her soruma yanıt bulabiliyorum emeği geçen herkese çok teşekkür ederim iyi çalışmalar.

Yazıya Yorum Yazın

Not: Yazdığınız yorumlar bizim için gerçekten çok değerli. Yazdığınız yorumlarla bu yazıya katkıda bulunabilir ve aklınıza takılan konularda soru sorabilirsiniz.Son Yazılan Yazılar