Kategoriler

Bazı oyunlarda 91. seviyeden sonra statü gelmez. Fakat yeni sınırların 127 ve 250 olarak yükseltilmesinden dolayı kimi serverlerde son seviyeye kadar statü gelmektedir. Hem klasik 91 statü dağılımı hem de son seviyeye kadar statü gelen serverlerde savaşçılar (hem bedensel hem de zihinsel) statülerini aynı şekilde dağıtmalıdır. Bu dağılım şu şekildedir;

VIT: 90(120, 127..)
INT: geri kalan hepsi
STR: 90(120, 127..)
DEX: 90(120, 127..)

STR ya da güç, bedensellerin hava kılıcı başta olmak üzere -öfke dışındaki- tüm becerileri için arttırıcı niteliktedir. Diğer bir statü; çeviklik, hava kılıcı ve öfke dışındaki saldırı becerilerinin verdiği hasarları yükseltir. Bu nedenle STR ve DEX kesinlikle 90’a getirilmelidir. INT bedenseller için herhangi bir önem taşımaz, son olarak kalan statüler INT’e verilmelidir.

PvP serverler için statü dağılımı için bir sıralama vermek gerekirse STR->VIT->DEX->INT şeklinde gitmek doğru olur. PvP serverlerde VIT 90’dan gelecek 90 savunma ve 3600HP göz ardı edilerek statüler tamamen STR’ye verilerek 90a eriştirilmelidir. Eğer daha fazla vuruş gücüne ihtiyacımız varsa DEX ve VIT arasında 2DEX 1VIT gibi dağılımlar izlenebilir.

TR’de ise dağılım STR<->VIT->DEX->INT şeklindedir. İtemlerin ve karakterimizin itemlerinin niteliklerine göre dengeli bir şekilde STR ve HP’yi arttırmalıyız. Eğer savunmadan çok, hasarımızın düşük olduğunu düşünüyorsak STR üstüne daha çok gidebiliriz. Önerim 30-34’e kadar her seviye için 1HP 2STR şeklinde ilerlemeniz daha sonra savunması yüksek ve HP bonuslu itemleri varsa tamamen STR ile daha kısa sürede kasmaya yönelmenizdir. Eğer üstünüzde hiç HPli item yoksa ve zırh ve kalkanlarınız düşük geliştirmeye sahipse 30-40 VIT’in sizi idare etmesi zordur. Bu durumda 1VIT – 1STR ile STR ve ardından VIT 90a eriştirilmeli ve DEX’e yönelinmelidir.

Bir önceki yazımız olan PVP İyileştirmeci Kılavuzu (Yeni!) başlıklı makalemizde bilezik efsunu nası olmalı, bir şamanın efsunları ve cennetin gözü küpe efsunları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

 1. troypc dedi ki:

  Herkes soru soruyor ben de soru sormak isterim, atıyorum 2 tür pvp düşünelim Kasmalı ve Eğlence, bilindiği gibi kasmalıda daha çok savaşçı, eğlencede daha çok sura karakteri açılır.

  Bu iki server türü için farklı dağılım yapmak gerekmez mi? Atıyorum rakibimiz kasmalı svde çoğunlukla savaşçılar olur. Konuyu aydınlatalım lütfen.

  Not: Soru soran arkadaşlar soru işte bu şekilde sorulur. (açık ve anlaşılır)

  • metin2sozluk dedi ki:

   Soru kadar güzel bir cevap vereyim :B Suralardan yüksek zekaları olan karakterler daha az hasar alır fakat becerilerine veya hasarına etki etmeyen INT statüsünü yükseltmek savaşçılara katkıdan çok zarar sağlar. Denemeye bile gerek görmeden direk bu düşünceyi kınıyorum :) Fakat dediğiniz büyülü silah suralar için geçerli olabilir. Onların statülerini kime karşı nasıl vermeliyiz sorusunu TR’nin en iyi büyülü silahlarından Ugly dahi tam çözemedi.

   • biryabancı dedi ki:

    ya ben bişey demek istiyorum benim nacizane fikrim tabi sizde uygun görürsenniz büyülü silah surada öncelik zekadır ama digerlerinide unnutmamak gerekin siz tr nin en iyi büyülü silahı dediniz çözemedi diye ama :D bende oyunda bilgiliyimdir :D şahsen benim fikrim eger tr de isek 3 zeka 1 ceviklik olmalı zeka ilk master savunma veren skili cıkarsanız daha rahat kasabilirsiniz ama sunuda belirtiyim oyunda silahamı önem vericez zırha mı eger yancar ile başladıysanız yada kalkan ve zırha + önceligi duyuyorsanız büyülü silahın hava kılıcı olan skilini master yapın (ismini unuttum :D ) yok silahın + sı önemli olsun diyorsak zırh veren skili master yapmak daha mantıklı olucaktır zeka 90 olmaı zaten grup o bu su kasıyosunuz ardından çeviklik 2 ceviklik 1 hp mantıklı olucaktır ceviklik hem hasar vericek hemde aldıgımız hasarı azaltıcaktır 1 hp ilede artık yavas yavas hp cıkmanın vakti gelmiştir sonra en son güç verilmelidir çünkü ilk 2 master saldırı gücü veren ile zırh veren skil oldugunda orada bi combo oluşturuyosunuz ztn çeviklik zeka hasarımızı arttırıcak silahı geliştirrseniz toplayarak rahatca kesersiniz cabuk ölmekten iyidir sonra hp fullenicek en son str vermek en mantıklısı tabi herkesin combosu kendine canimmm :DD pvp de ise zeka kuskusuz 90 kasılmadan önce hp getirin iteminize :d sonra çeviklik sonra ister hp ister str takılın :D

    • metin2sozluk dedi ki:

     Est. Tamamen sizin fikrinizdir, söylediklerinizde “bu apaçık bir yanlıştır” denecek birşey yok, o halde bana söz düşmüyor. Daha çok sizin kişisel fikir ve taktikleriniz ki eminim birkaç oyuncuya da yol gösterecektir.

     Yorumunuz için teşekkürler, iyi oyunlar dilerim.

 2. KissForYou dedi ki:

  Benim oynadığım serverda statüler 127 ye kadar verilebiliyor.
  VIT ve STR full olsa bile dex olmuyor statüleri nasıl vermeliyim anlamış değilim :D

 3. yabancı dedi ki:

  Bakarmısınız Ben bir oyun oynuorum 127 lvl son hepsi fullenebilior
  Str Dex Hp Sp Olması iyi deilmi Bide bedensel savascı efsunlarında cennetin gözü kolye önermissiniz ben skill fazla kullanıroum beyaz kolye daha iyi deilmi ???

  Bu yorum metin2sozluk tarafından düzenlenmiştir.

  • metin2sozluk dedi ki:

   Statü konusunda emek server değilse sıralamanın çok da büyük önemi yok. STR’nin ardından HP’nin yükseltilmesini önerebilirim hem savunma değeri hem de HP vermesi açısından ama çok büyük bir değişiklik yapmayacaktır.

   Beyaz Altın Kolyeyi de eğer hiç düz vuruş yapmayacaksanız önerebilirim. Bedensel savaşçılar ne kadar beceri ağırlıklı dövüşürse dövüşsün sonuç olarak hava kılıcı çok büyük bir düz vuruş avantajı sağladığından bunu kullanmalıdır.

   Bu nedenle kolye değişikliğini onaylamıyorum, ama tercihen belli karakterlere kullanabilirsiniz. Ama ben hiçbir şekilde bedensele bir avantaj getireceğine inanmıyorum.

 4. FY dedi ki:

  Ben bedensel savaşçı için sp nin neden onemli olduğunu anlayamadım savascıda hp str dex en son olarak sp kullanmıycakmıyız sp nin beden sel savaşçı için bi faydası varmı ?

 5. FY dedi ki:

  Dikkatsiz okumuşum usta :D bi önceki soruyu dikkate alma :)

 6. Ayberk Özkan dedi ki:

  Merhaba,benim oynadığım serverde 92 ve 94. level biyolog görevleri aktif bedensel için hangi özellikleri vermem gerekiyor?

Yazıya Yorum Yazın

Not: Yazdığınız yorumlar bizim için gerçekten çok değerli. Yazdığınız yorumlarla bu yazıya katkıda bulunabilir ve aklınıza takılan konularda soru sorabilirsiniz.Son Yazılan Yazılar